Červen 2010

Naposledy 174./P365

30. června 2010 v 17:37 Projekt 365
     Tak dneska šla Natálka naposledy do školky. O tom, že jsem to netradičně obrečela psát ani nemusím.  Jsem taková stará plačka. Je mi to všechno tak nějak líto. Už NIKDY nebude tak bezstarostná, jako dosud. I když ona je docela flegmouš, tak prostě ty povinnosti mít bude. Ona už asi týden každému, kdo se ptá, odpovídá, že se do školy netěší, že bude muset dělat úkoly a nebude si smět pořád hrát.


30. 6. 2010 - poslední den školky


Natálka1. 9. 2008 - první den školky


Natálka

Kytičky 173./P365

30. června 2010 v 17:30 Projekt 365
     Radek se dneska odpoledne, cestou z práce stavoval v květinářství, aby koupil Natálce kytky na poslední den školky. Když přijel, přivezl ještě jednu kytku, s tím, že je to pro mě k svátku (který mám skoro za měsíc), kdyby se mi prý na dovolené něco stalo, tak že by u prý bylo líto, že mi nic nedal.  Koupil mi krásnou orchidejku.


orchidej


tak jsem jí hned přidala ke "kamarádkám", které zrovna o víkendu rozkvetly.


orchidej

Jen tak 172./P365

28. června 2010 v 23:49 Projekt 365
     Dneska mám fotku jen tak. Nevím proč zrovna tuhle, ale líbí se mi. Je to jenom jedna z fotek zachycených dneska dopoledne venku. Takže dneska dvojčatová.


dvojky

Malinké přípravy 171./P365

28. června 2010 v 23:46 Projekt 365
     Dneska jsem si myslela, že začnu pomalinku něco balit na dovolenou. No nějak to nedopadlo. Vyprala jsem asi 5 praček prádla a i vyžehlila, zavařila maso, ale nestihla jsem sbalit vůbec nic.  No ale aspoň něco, malinko. Jo a našla jsem pasy, to je taky důležité. Jinak zatím pokulhávám v plánech.

     Fotka je dneska Rozárka, nejen, že nosí neustále klobouček (asi se  jí už paří hlavička), nejen, že pořád nejí nic pořádně, jen rohlíky i v pátek u tety si dala suchou veku a ráno plakala, když jsem jí k snídani chtěla ten rohlík namazat, ale neustále se staví na hlavu a vyplazuje jazyk. To zase bude úrazů.


RozinkaZavařování masa

28. června 2010 v 23:40 Recepty
Dneska jsem zavařovala maso na dovolenou.
Zavařovala jsem uzené, pečené kuře a syrové vepřové.


Uzené jsem pouze nakrájela na dílky, do sklenice přidala 2 lžíce vody a zavřela.

Upekla jsem klasicky kuřata, Radek je vykostil a dala jsem stranou vypečený tuk. Do sklenic jsem dala kousky pečeného masa, přidala asi 2 lžíce výpeku a opět zavřela.

Vepřové maso - plec X kýtu jsem nakrájela na kostky cca 2x2 cm, osolila, opepřila, naskládala do sklenice a opět zavřela.


Všechny sklenice jsem dala do hlubokého pekáče, do kterého jsem vložila hadrovou utěrku a nalila vodu. První den jsem pekla 3 hodiny na 100 stupňů. Pak jsem vyndala z trouby otočila dnem vzhůru a nechala přes noc. Druhý den jsem sklenice dala opět do pekáče a pekla při 100 stupních hodinu. Pak jsem opět vyndala a otočila dnem vzhůru a je hotovo. První den se peče, aby se neudělala plíseň, druhý den se musí ještě jednou nechat přejít varem, aby se zničili případné spory.


maso

Úplněk 170./P365

28. června 2010 v 23:34 Projekt 365
     Dneska je úplněk. Chce se mi až napsat, už zase, protože mám pocit, že je poslední dobou čím dál častěji. Nedělá mi to až tak dobře, ale co naděláme. Jsou věci mezi nebem a zemí ...


úplněk

Trampolína 169./P365

28. června 2010 v 23:31 Projekt 365
     Odpoledne jsme šli k tetě a stejdovi na návštěvu, ale hlavně podívat se na ampínu, co si teta koupila, jak nám povídala Rozárka. Trampolína je fakt veliká snad jako bazén co máme doma.  Natálka byla samozřejmě nadšená, to je věc, za kterou na pouti vždycky utratíme majlant. Už i Rozárka se nebála, jasně lepší to bylo s Kájou, když jí držela v náručí, ale Marečkovi nějak trampolína k srdci nepřirostla. Nejdřív nechtěl vůbec a potom jen tak lehce. Je to proti holkám takovej strašpytlík.


trampolína

Roláda

28. června 2010 v 23:27 Recepty
Roládu jsem dělala poprvé, takže vybírání receptu bylo metodou pokus - omyl.


Tmavá roláda:


8 vajec
3,5 lžíce kakaa
192 g cukru moučka


Žloutky utřeme s cukrem a přidáme kakao.
Z bílků ušleháme sníh, který opatrně vmícháme do žloutků.
Na plech dáme pečící papír, vymažeme a vysypeme ho polohrubou moukou!!!
Vlijeme na papír a pečeme při 200 stupních 8 minut.
Vyndáme z trouby, přesuneme z plechu a necháme vystydnout, pak teprve plníme a rolujeme.


Světlá roláda:


8 vajec
190 g cukru krupice
106 g hladké mouky

Z 6 vajec ušleháme sníh.
2 vejce + 6 žloutků ušleháme s cukrem, přidáme mouku a opatrně zašleháme sníh.
Na plech dáme pečící papír, vymazaný !!!
Vlijeme na papír a pečeme při 170 stupních 8 minut.
Vyndáme z trouby, přesuneme z plechu a necháme vystydnout, pak teprve plníme a rolujeme.


Plnila jsem tvarohovým krémem:

3 měkké tvarohy
cukr moučka podle chuti
citronová kůra
trošku rumu
1 33% smetana
kakako


Tvarohy ušlehat s cukrem, kůrou a rumem. Přidáme ušlehanou smetanu. Půlku odebereme a naplníme tmavou roládu. Do zbytku přidáme kakao a naplníme světlou roládu. Zarolujeme, navrch jsem polila rozpuštěnou čokoládou a nechala ztuhnout.


Paštika

28. června 2010 v 23:04 Recepty
1/2 kg kuřecích jater
250 ml smetany 33%
sůl
pepř
1 lžíce sádla
4 vajíčka
sádlo na vymazání formy


Játra umixujeme, osolíme opepříme, přidáme vajíčka, lžíci sádla a rozmícháme.
Formu srnčí hřbet vymažeme sádlem, nelijeme smět a dáme do hlubšího pekáčku péci na 50 minut na 160 stupňů.


paštika

Manželé II 168./P365

28. června 2010 v 23:00 Projekt 365
     Za poledne jsme šli domů, uvařit si oběd. Takže jsem dvojky odvedla do obýváku, nechala je svému osudu a šla vařit. Oni byli hodní, ani se nehádali, jen si špitali. To mi bylo podezřelé, tak jsem se šla podívat co tam vyrábí a ono opět manželata. Nalezlý pod konferenčním stolkem, přikrytý, no klasická manželská postel a povídali si tam.  Jsou chvíle kdy je k nezaplacení, že sou dva.


dvojčata

Klobouček 167./P365

28. června 2010 v 22:56 Projekt 365
     Včera na nákupech jsem chtěla Rozárce koupit něco na hlavu k moři. Do obchodu jsem vcházela naprosto přesvědčená, že jí koupím cokoliv, jen ne klobouk. Paní prodavačka mi ukazovala pirátky, lehké kšiltovky a asi tři druhy kloboučků. Ty jsem hned zavrhla a ona se tomu divila, tak jsem jí vyprávěla, jak, když jsem byla malá se mi vdávaly dvě tety. Obě v klobouku. Jedné jsem řekla, že vypadá jako tašído (strašidlo), to si myslím, že jí potěšilo, ale byly mi teprve 2 roky a druhou si pamatuju ještě dneska na svatební fotce, jak vypadala divně. No zkoušely jsme Rozárce všechno a nakonec jí nejvíc slušel klobouček. Prý jí ani nebude svítit na ouška. No budiž. A Rozinka teď chodí a každému vypráví, že si koupila nový klobouček.


klobouček

Vlašim 166./P365

28. června 2010 v 22:47 Projekt 365
     Odpoledne jsme jeli do Vlašimi. Jeli jsme všichni. Radek šel s Marečkem do kadeřnictví, aby se dali před dovčou ostříhat. Já jsem šla s holkama měnit peníze, nakupovat poslední zbytečnosti. A jelikož jsme pak měly čas, tak jsme se šli podívat na nové fontánky ve Vlašimi. Fotila jsem obě nové fontány, v mobilu mám jen jednu, nevím kam se ta druhá poděla, no tak aspoň tu jednu.


fontána
Vajíčka 165./P365

28. června 2010 v 22:38 Projekt 365
     Tak dneska se zase počasí rozhodlo, že nebude hezké a dvojky už to doma moc nebavilo, tak jsem přemýšlela, čím je zabavit. A vymyslela.  U Natálky v pokojíčku jsou v tašce hračky z Kinder vajíček. Je to taková všehochuť. Ty lepší (Medvíka Pú, Hello Kitty, Bořek stavitel, Mašinka Tomáš, Princezny...) má Natálka vystaveny v pokojíčku a ty obyčejnější dáváme do tašky. Tak jsem je dětem půjčila a  snad hodinu o nich nevěděla. Jen by mě zajímalo, kolik je v tom peněz.


dvaKvětinová 164./P365

28. června 2010 v 22:34 Projekt 365
Dneska jenom jedna ryhlovka, jak krásně už kvetou růže


růže


a jiné


květiny

Borůvkový koláč

28. června 2010 v 22:32 Recepty
3 velké hrnky polohrubé mouky
1 velký hrnek krystalového cukru
1 velký hrnek mléka
1 vanilkový cukr
2 vejce
1 prdopeč
1/8 másla (hery)
ovoce


Z mouky, cukru a tuku uděláme žmolenku.
Asi 1 hrnek odebereme. Do zbytku drobenky dáme vajíčka, prdopeč, mléko a uděláme těsto. Těsto  nalijeme na plech, na to dáme borůvky, posypeme zbytkem žmolenky a pečeme.


borůvkový koláč

Konopiště 163./P365

28. června 2010 v 22:19 Projekt 365
     Tak dnešní den odpoledne si to počasí nakonec rozmyslelo, pravda moc teplo nebylo, ale aspoň přestalo pršet, tak jsme se vydali aspoň na procházku na Konopiště.


Konopiště


obešli jsme celý rybník, teda obešli, kromě Rozárky, která se rozhodla, že rybník odjede v golfkách.  Majo byl statečný a zvládnul to. Pak jsme navštívili medvěda Kazimíra, už je tam chudák sám, Máša mu umřela a bylo mi ho docela líto.


KonopištěKonopištěKonopiště

Říkala jsem si, že zkusím příště už s Natálkou jít na prohlídku zámku, možná už by jí to mohlo bavit.

Fotky 162./P365

18. června 2010 v 23:34 Projekt 365
     Dneska Natálka přišnesla ze školky fotky. U nás to letošní rok byla lehká bojovka. Když se děti měly ve školce fotit, tak Natálka stonala, tak jsme byli domluveni s paní ředitelkou, že nám zavolá. Tak volala, že se termín ruší, kvůli počasí. Když byl domluven druhý termín, tak Natynka pořád stonala, tak jsme se domluvili, že jí tam Radek na tu chvilku odveze. To bylo minulé pondělí. Takže se Natynka vyfotila a za chvilku nám telefonovala paní fotografka, že Natynka je na fotkách smutná a je vidět, že je nemocná, tak, že nám jí přijde přefotit. Takže tohle úterý jsme domluvili termín a Natálka se šla fotit i s Pepíčkem znovu. Takže na společné fotce má jiné oblečení, než na fotkách dalších. Jen nám jí paní fotografka vyfotila 3x, poslala mi emailem fotky k prohlédnutí a já si musela objednat všechny.


nNnnn

Snídaně 161./P365

18. června 2010 v 23:23 Projekt 365
     Každé ráno, nabízím dvojčatům co by chtěli k snídani. Nabízím od jogurtů, přes lupínky k pečivu s čímkoliv. Majo si každý den bez problémů něco vybere, dneska hýdek a hunku (sýrek a šunku) a Rozinka mi poslední dobou každé ráno říká, hodíček ho hučičky mazat ne (rohlíček do ručičky, nemazat). Nabízím, přemlouvám a ne, chce samotnej hodíček. Takže snídaně dvojčat pak vypadá takhle:


snídanJe to jako v Číně. Chlapům všechno a holkám nejlépe  zakroutit krkem. A přitom ona je proti němu snad poloviční.

R 160./P365

18. června 2010 v 23:13 Projekt 365
     Dneska nemám fotku, ale mám video, se kterým se jdu chlubit.  Naše šikovná Hozinka holčinka (jak Rozárka sama říká) v některých slovech říká hezky a zněle písmenko R.  S Natálkou jsme ho natrénovali teprve nedávno, Majo se ani nesnaží, ale Rozi to někde jde dobře.Kontrola 159./P365

18. června 2010 v 23:06 Projekt 365
     Odpoledne nás čekala kontrola u paní doktorky. Antibiotika děti dobraly včera, kašel už taky nemají, takže je mudra poslechla, koukla jim do krku a prohlásila, že už jsou v pohodě, což mi spadl kámen ze srdce.  Cestou od mudry, jsme jeli nakoupit, pak pro Natálku do školky, tam si děti krásně pohrály na zahradě s ostatníma dětma (jen jsem s sebou neměla foťák ) a jeli jsme všichni domů.  A když jsme přijeli domů, čekal na mě ve schránce velmi milý dopis.  Už někdy v zimě jsem tady psala, že jsem s dětma posílala dětem do Azylového domu hračky, botičky, atd. a dneska mi přišlo od paní ředitelky poděkování, tak mě to tak zahřálo na srdci.


Koclířov